chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak sair bir kaynağa alma eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan gazın kondanserde soğutulması ile çallıkışır. Henüz sonrasında genleşme vanasından güzeşte gazın basıncı çevresı ile sıcaklığı düşer ve likitlaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak maksut likitnın üzerinden ısıyı allıkır allıkçdürüst basınçta gaz olarak kompresöre gelir, baştan sışitatırılır. Çallıkışma sistemi bu şekilde devam değer.

Chiller sistemi;

Kez soğutmalı chiller
Keyif soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri bile kullanılmaktadır. Chiller sistemi ne çallıkışır sorusuna cevap ayırmak kucakin soğutma gruplarını ayrı ayrı izlemek gerekir.

Keyif Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine nazaran gruplandırılır. En makro tefrik ise ısı kaynağının ne evetğudur. şayet ısı havaya tehirliyorsa ortam kaynaklı soğutma grubu, suya tehirliyorsa deniz kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Keyif soğutmalı chiller sistemleri, chiller içindeki soğutucu gazın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin ortam soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çallıkışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve mualla sıcaklıkta gaz halindeki soğutucu dürüstışhun kondansere gönderilir. Fanlar himmetı ile batarya yüzeyinde ortam dürüstışı katkısızlanarak ısı transferi gerçekleşir. Gaz üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Kez Soğutmalı Chiller
Kez soğutmalı chiller soğutma sistemleri, ortam soğutmalı chiller çallıkışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki sıcak gazı deniz ile soğutur. Gazın soğutulması kucakin ortam soğutmalı bataryalar alegori deniz kullanan shell & tube yahut plakalı tip ısı bileğçalışmatiriciler kullanılır.

Chiller ne çallıkışır diyenler kucakin deniz soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında deniz kaynağı ihtiyacının bulunduğunu belirtmek gerekir. Kez kaynakları; akarsu, derya, soğutma kulesi yahut ölçün deniz hattı mümkün. Kez soğutmalı chiller sistemlerinde umumi olarak sistemin yerleştirilecek alanın sınırlanmışlığı, erke maliyetlerinin önemli lakin deniz maliyetlerinin ceninisakıt evetğu yerlerde kullanılır.

Kez soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çallıkışabilme özelliğine ehil evetğu kucakin soğutma maksut bölgeye en doğru şekilde konumlandırılmak istendiğinde bile ideal çözüm katkısızlamaktadır. Kükremek üstü araçlarının iklimlendirilmesi kucakin bile deniz soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller ne çallıkışır diyenler kucakin son olarak deniz soğutmalı chiller sistemlerinin alet hacmini minimize etmiş olduğu kucakin nazir kapasitedeki chiller cihazına kıyasla %65 daha ıvır zıvır hacim sağladığını belirtmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çallıkışma başarımındaki yükselme sebebi ile daha ceninisakıt cazibe tüketimi yapar ve mualla başarım katkısızlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri başta geçmek üzere, besin ve ilaç uran, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, dargın ortam depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her yararlanma alanına orantılı chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz bile chiller nedir ve chiller sistemi ne çallıkışır sorularınıza cevap aldıysanız üretim merkeziniz ve çalışmaletmeniz kucakin size özel chiller çözümleri ile tanıdıkabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden hamil alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir