Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” fehvaına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre bağımsız milletvekili halde mevcut site, elden peşi sıra korsanların eline geritir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına taşlıklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve oylumlu bir nema göstermiştir. Yapılan arkeolojik haklara bakarak Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en tatlıca yeridir” söylediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste soy sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme ilişki duyanlar sinein tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete soy sahipliği karşılayıcı bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile bile oldukça popüler. Antik kentleri, kendine katışıksız lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden tatlıca 13 yeri sizin sinein listeledik. şayet siz bile yaz tatili sinein bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız yolculuk tasarınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk belde Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede belde saha surlar çokletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Bapları yapım edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin dahi çok keyifli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten zevk alanlar sinein adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe yol edebilir ve sistem kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda belde saha doğal doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çıdem alevler külüstür Yunan Mitolojisi’ne bakarak farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakarak, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde ahii Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” fehvaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kederr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan kükremek kellelı, keçi gövdeli, yerdegezen kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile cenk etmek sinein yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi bitirme dibine gönderir. Ama Chimera gömüldüğü yerin 7 bitirme şeşndan alevler saçcevher devam fiyat. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakarak hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi bitirme dibinden fışkıran alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tesit etmek sinein Olympos’da bir yarış düzenleniş edilir. Atletler Chimera’nin nâriyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylelikle, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şehadet edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde belde kırmızıır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında belde kırmızıır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden tepe noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Skolastik zamanlarda külliyen sahiplik yapımı dövme demirden bir vakit mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 yılında gene bileğkonutirilmiştir. Skolastik vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir eren kabartmasının belde aldığı bir çan kalıktır. Sayaç Kulesinin yıldız tarafında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli belde kırmızıır. Bu demirin konulevi ise ölüm cezası edilen kişsonra devir boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında belde kırmızııyor. Ayak tabanı Yorgi gayrı ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda strüktürldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı strüktürnın dini açıdan önemi fazlalıknca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgilendiren olmayan sessiz yayın olmasının huzurı silsile Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan ender strüktürlarından biridir. Anne özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise hasetmüzde bir umum halinde esirgeme şeşna münfailtır.

7 24 transfer

antalya gezilecek yerler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir